El Sanatları

Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Kuyumculuk Takı Tasarımı Ön Lisans Programı,1992 Yılında kurulmuş olup 1992/1993 Eğitim ve Öğretim hayatına başlayarak ilk mezunların 1994 yılında vermiştir.  Programın amacı, kuyumculuk sektörünün teknik eleman ve tasarımcı ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak üzere, değerli ve yarı değerli madenleri kullanabilen, özgün tasarımlar oluşturma becerisine sahip nitelikli teknik ara eleman yetiştirmektir.

Programın, takı üretim ve tasarım olmak üzere iki atölyesi ve okulun ortak kullanımına açık olan Bilgisayar destekli takı tasarım programlarının üretildiği laboratuarı bulunmaktadır. Üretim ve tasarım derslerinin yanı sıra programımız kültür sanat dersleri ile teorik olarak da desteklenerek, bütüncül bir yapıya ulaşmakta,    çağdaş ve geleneksel sanatların tarihsel, kültürel estetik alt yapısı ile beslenerek özgün takılar ortaya konmaktadır.

Bugüne kadar mezun olan öğrencilerimiz arasında Dünya Altın Konseyi, Pırlanta Konseyi, İstanbul Kuyumcular Odası ve İstanbul Değerli Maden ve Mücevher İhracatçıları Birliği Tarafından düzenlenen yarışmalarda derecelere giren öğrencilerimiz okulumuzun gurur kaynağı olarak eğitim ve öğretim yetkinliğimizi teyit etmektedir.  

2011- 2012 Öğretim Yılı Bahar Dönemi itibariyle  El Sanatları Bölümü Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programı olarak eğitim ve öğretime hizmet etmektedir.


Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programı


Bu sayfa Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından en son 12.08.2015 14:11:00 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM